Snad nikdy nebylo v ČT takové dusno, jako teď, kdy začala konečně úřadovat rada České televize a dělat svoji práci.

Fridrichová, Wollner, Moravec a nejen ti, se drží na obrazovce České televize pevněji, než Putin prezidentského křesla.

První hrozbou pro ně bylo dosazení nových členů rady.

Když byla v květnu do Rady ČT zvolena Hana Lipovská, Xaver Veselý a Pavel Matocha, vyvolalo to značný rozruch. Jelikož jsou to lidé jiného smýšlení, než byly doposud veřejnoprávní stálice zvyklé.

Źe právě to je správně? Že by v radě měla být zastoupena všechna názorová spektra?

Že je dobré, aby se členkou rady stala vzdělaná žena a vynikající ekonomka?

Ano, ale to by nemělo být hospodaření České televize tak.. řekněme zvláštní, aby se pan ředitel nemusel hystericky obávat o jeho zveřejnění.

Právě Hana Lipovská je pro svoje snahu zredukovat mrhání financemi největším trnem v oku stoupenců „staré“ dojné veřejnoprávní televize, která krmila hromadu vyžírek Českého showbyznysu.

Když chtěla Lipovská na konci léta vidět zblízka hospodaření České televize, tak si z ní ředitel Dvořák z pozice vrchního určovače pravdy veřejně vystřelil a pozval ji do hasičárny a výrobny ledu. Ohromně si u toho užíval svou nadřazenost. Odveta na sebe ale nenechala dlouho čekat a za prohlídku ledu, poslala nová rada k ledu celou dozorčí komisi.

Komise je jediný orgán, který vidí do hospodaření České televize a hlavně přehlíží letité mrhání penězi vydřenými od koncesionářských poplatníků. Proč právě to vyvolalo u veřejnosti takový odpor a choutky zlikvidovat Hanu Lipovskou? Chodili jí výhružky a nadávky. Ta dáma by zcela vážně, měla mít ochranku.

Do odboje se pustili i tradiční zastánci (rádoby)liberální levice – Hrušínský, Geislerová a řada moderátorů ČT, jejichž korýtka jsou nyní v ohrožení.

Proč takový povyk za výměnu komise? Co tak hrozného ČT skrývá?

Volba nové komise proběhla včera. A dle očekávání začala dramaticky. Člen rady, Šarapatka chtěl mermomocí na úvod přečíst dopis od ředitele Dvořáka. Byl to kádrový posudek kandidátů, kteří by se v žádném případě neměli dostat do dozorčí rady.

I přes několik upozornění pana Matochy, že se jedná o protiprávní jednání a snahu ovlivnit volbu, Zdeněk Šarapatka nakonec dopis stejně dramaticky přednesl.

Po celodenním jednání byli nakonec do komise nově zvoleni: Eva Hubková, Petr Juchelka, Jan Lamser, Zuzana Prokopcová a Michal Petrman.

Tolik k dění v socialistické televizi. V příštím článku rozebereme, jak se nové radě líbí platy redaktorů Wollnera, Fridrichové, Moravce a Železného.