Dopis Lékařům bez hranic

Co se stane, když se zeptáte Lékařů bez hranic na jejich práci? Pokud máte opravdu nelíbivé otázky, svobodně a demokraticky vás zablokujÍ, jako mě.
Podotýkám, že jsem se tázala vždy naprosto slušně a skutečně jsem se jen snažila rozvinout diskuzi. Opravdová komunikace začala, až po otevřeném dopise, který si můžete přečíst níže.
Co na tom, že se ptám jménem tisíců lidí – administrátor blogu iDnes, pan Karel Boháček, článek opakovaně smazal, že není dostatečně ozdrojovaný.
A to i přesto, že zdrojem jsou sami Lékaři bez hranic.

A teď už ke korespondenci, mezi mnou a Lékaři bez hranic

Dobrý den,

jste nezisková organizace, která není placená z peněz daňových poplatníků. Jste nezávislá organizace, která má pomáhat lidem v oblastech, kde není lekářská péče k dispozici nebo je velmi špatná.

Vy ale místo léčení nemocných, vozíte z rozvojových a konfliktních oblastí stovky zdravých mužů.

Píšete, že vašim úkolem je, dostat lidi na břeh, následná péče, zacházení s nimi a integrace, už je v kompetenci vlády a politiků.

Vlády a politici, ale přivážení migrantů postavily mimo zákon a nazývají to pašeráctvím.

Na sociálních sítích komunikujete s lidmi a opovídáte na dotazy a dokonce k otázkám vyzýváte. Když jsem se ale na něco zeptala já, všude jste mě zablokovali.

Takové věci mě děsí. Začíná to blokací na sociálních sítích a končí třeba i fyzickou likvidací. To jsou totalitní, fašistické způsoby. Stavíte vaše zachraňování lidí na naší svobodě a demokracii, kterou si chceme v Evropě udržet. Proč sem tedy vozíte zdravé lidi, kteří tyto hodnoty nedodžují a navíc to vůbec nesouvisí s vaší prací? Kdo vám dal právo porušovat zákony? A proč tedy alespoň nediskujtujete a místo toho oponenty blokujete a smazáváte?

Můj hlavní dotaz, zní ale jinak. Ptám se jako žena, která tady v Evropě má malé děti , jako člověk milující Itálii a Evropskou přírodu a kulturu vůbec.

Proč sem dovážíte zdravé ekonomické migranty, když jste Lékaři bez hranic, ne Taxikáři bez hranic? A pakliže jsou tedy nemocní – proč sem přivážíté nemocné lidi a riskujete epidemie, když jak říkáte – vlády a politici nezajišťují dostatečně jejich následnou péči a integraci?

Děkuji.

S pozdravem

Jordanka Jirásková

V Praze 24.8. 2019
——————————————————————————————————————————————————————————–

Odpověď:

Lékaři bez hranic odpověděli na mesengeru, pak mě ale znovu zablokovali, reaguji tedy tímto dalším článkem na blogu iDnes.
Dobrý den, paní Jirásková,

jak už vám odpověděl vedoucí komunikací naší české kanceláře, Tomáš Bendl, opakovaně jste porušila pravidla diskuse na profilech Lékařů bez hranic, která jsou jasně definována zde: http://bit.ly/pravidla_diskuze, proto byl váš účet byl zablokován. Odpovědi na relevantní dotazy jsme poskytli, nevzala jste je však v potaz a dále zveřejňovala množství zavádějících či lživých informací týkající se především naší činnosti ve Středozemním moři. Vaše jednání bylo tedy v rozporu s pravidly o trollingu a spammingu.

K vašemu otevřenému dopisu, který jste zveřejnila na svém blogu na Idnes.cz:

Ptáte se: Proč sem dovážíte zdravé ekonomické migranty, když jste Lékaři bez hranic, ne Taxikáři bez hranic? A pakliže jsou tedy nemocní – proč sem přivážíte nemocné lidi a riskujete epidemie, když jak říkáte – vlády a politici nezajišťují dostatečně jejich následnou péči a integraci?

Opakovaně přitom veřejně uvádíme a vysvětlujeme důvody, kvůli kterým jsme se do Středomoří vrátili. Umírají tam lidé a my se na to nemůžeme dívat z břehů. Informujeme také o tom, kam a proč můžeme zachráněné odvést v souladu s mezinárodním právem. Mimojiné například zde: lekaribezhranic.cz/stredozemi

Mrzí nás, že vzbuzujete ve společnosti strach z epidemií a vyvoláváte představu, že porušujeme zákony. Také mluvíte o ekonomických migrantech, přestože mezi zachráněnými jsou lidé, kteří opravdu utíkají před násilím. Druhou otázkou implikujete, že do Evropy zavážíme epidemie, i když se nic takového neděje. Zdravotní potíže, které mají lidé na lodi, jsou především způsobené násilím, kterému lidé čelili v Libyi. Žádné epidemie infekčních nemocí do Evropy nepřivážíme. Jak nedávno uvedla Světová zdravotnická organizace, riziko šíření infekčních nemocí spojené s migrací do Evropy je jen velmi malé. Více zde: http://bit.ly/who_eu_zprava

V neposlední řadě uvádíte, že blokace na sociálních sítích může vést k fyzické likvidaci, čímž, doufáme, nechcete implikovat, že Lékaři bez hranic by někoho fyzicky likvidovali. Protože takové obvinění by bylo velmi závažné.

Primárním úkolem naší práce je poskytovat krizovou lékařskou péči a přinášet svědectví z míst, kde působíme. Vždy jsme připraveni naši činnost vysvětlovat široké veřejnosti. Nemůžeme ale donekonečna vyvracet stejná, neustále se opakující obvinění, která se často zakládají na lžích, polopravdách nebo neopodstatněných populistických výkřicích. Jako zdravotnická organizace musíme své kapacity využívat primárně pro dobro druhých.

———————————————————————————————————————————————————–

Dobrý den,

velmi mě těší, že reagujete a za vaši odpověď zcela upřímně děkuji.

Píšete, že jste mě zablokovali z důvodu porušení diskuze, ja si ale žádného porušení skutečně nejsem vědoma, ani po pročtení vámi stanovených pravidel. Ráda bych uvedla, že jsem pouze reagovala na vaše příspěvky a ptala se. Žádné lži jsem nešířila.

Umírají tam lidé a vy se na to nemůžete dívat – a na to, jak tu potom živoří se dívat můžete? Není na zvážení, zda by skutečně nebylo lepší vyvinout větší úsilí na to, aby se jim pomáhalo v zemích jejich původu? Nenabízí se tedy otázka, zda opravdu není vaší vinou, že nové čluny s migranty vyplouvají znovu a znovu, protože vědí, že pro ně opět přijedete? Co si o tom myslíte?

Nelíbí se vám, že upozorňuji na fakt, že většina zachráněných, jsou ekonomičtí migranti a že jsou to muži. Na tom, ale také není nic nepravdivého, sami to potvrzujete. A je to vidět na záznamech z vašich záchranných akcí. To, že jsou mezi zahráněnými i lidé utíkající před násilím, já nikde nepopírám. Je mi ale divné a velmi se mi nelíbí, že těm nejzranitelnějším z nás – ženám s dětmi, se nepomáhá, ti v tom pekle zůstávají.

Mnoho lidí vám píše, že přispělo nemalou finanční částkou na to, abyste pomohli potřebným v oblastech s nedostatečnou lékařskou péčí, ale to co děláte ve středozemním moři , se jim nelíbí, na to by vživotě nepřispěli. Jak se stavíte k těmto reakcím?

Píšete, že vzbuzuji ve společnosti strach z epidiemií kvůli přivážení migrantů, zároveň, ale píšete, že Světová zdravotnická organizace vydala stanovisko, že riziko epidemie je malé. Riziko epidemie existuje. V čem tedy lžu nebo píši nepravdy?

A na závěr dotaz, na který mi odpovídáte vlastně zde v messengeru – Všimli jste si, že za stejnou činnost, jako je ta vaše, sedí ve Francii ve vězení dva čeští řidiči kamionu? Těm navíc migranti vlezli do přívěsu násiílím, i tak jsou ale odsouzeni. Vy je přivážíte zcela veřejně a vědomě a žádný postih vám nehrozí. Neuvažujete tedy, že byste těmto řidičům ve vězení pomohli?

Děkuji s pozdravem

Jordanka Jirásková

Zdroj: https://jordankajiraskova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=725596