O praktikách norské sociálky už ví celý svět. Přesto ale nejen Eva Michaláková prožije další Vánoce bez dětí. A stovky dalších rodičů v Norsku budou na Štědrý den pokládat pod stromeček dárky, které si nikdo nerozbalí.
Na internetu naleznete mnoho drastických videí, která pořídili zoufalí rodiče v Norsku. Velmi emotivní jsou ale také dokumenty, které letos díky nátlaku aktivistů a obětí barnevernetu natočily celosvětově známé stanice jako BBC, německá Deutche Welle nebo australská SBS.
Child services under fire in Norway | Focus on Europe (DW)
Jako první se o případ zajímal Axel Rowohlt z redakce Deutsche Welle. V dokumentu zmiňuje případ Ken Joara Olsena, kterému byla odebrána novorozená holčička ještě z porodnice. Preventivně, protože byl sám v dětství odebrán matce a tak by podle norských úřadů nemohl být dobrým rodičem.
BBC – Our World – Norway: Parents Against the State
Ve chvíli kdy se o norskou sociální službu začal zajímat Tim Whewell a Nick Strudee z BBC, zrovna začal tvrdý boj rumunsko-norské rodiny Bodnariu, které barnevernet bezdůvodně odebral 5 dětí. Ruth a Marius Bodnariu se BBC svěřili s celým příběhem.
Jako druhý si BBC ze stovek rodin vybrala další norsko- českou rodinu, které barnevernet před rokem bezdůvodně odebral teprve 9ti měsíční dcerku. Je zajímavé porovnat, jak o této rodině mluví světová média a jak Česká Televize. Ta udělala ve svém pořadu 168 z těchto dvou rodičů prakticky vrahy.
Norway’s Stolen Children?
Australská SBS se s názvem nemazala, (Ukradené děti Norska?) novinářka Georgina Davies se vydala do Norska v květnu a zaměřila se na rodiny migrantů, kterým barnevernet odebírá děti bez udání jakéhokoliv důvodu. Dále na příběh Nataši a Erika, kteří nakonec s dětmi museli uprchnout do Polska více o případu v článku Jitky Fialové . Zmiňuje také rodinu Bodnariu a případ Monicy Fridtjofsen, jejíž video plačíčích holčiček oběhlo internet začátkem roku.