29.9. 2015

„Maria ve školce řekla své učitelce, že by chtěla být ptáčkem, aby mohla letět zpět k mamince. Na její prosby ale nikdo nereaguje.“
Stine G. žila dva roky se svým bývalým přítelem, vychovávali společně dceru Mariu z předchozího vztahu, když se jim narodila druhá holčička Stela. V květnu 2013 se na přání partnera Stine s oběma dcerkami přestěhovala do jiného města, kde měl mít její expartner údajně lepší pracovní podmínky.

Jen pár dní po nastěhování do nového bytu se ale začalo dít něco nečekaného.

Stinin tehdejší přítel razantně změnil své chování k ní a její starší dceři, jejich vztah velmi ochladl.

Partner následně prohlásil, že už s ní a Mariou dále nechce žít v jedné domácnosti. Svá slova nakonec i potvrdil, když ji donutil sbalit si věci a s oběma dcerkami ji odvezl na nedaleké autobusové nádraží.

Stine byla připravená jít i s dětmi do domu své matky, která neměla problém je vzít k sobě. Nakonec ale k babičce dorazila pouze s Mariou, šestiměsíční Stelu ji bývalý partner násilím vytrhl ještě na autobusové zastávce s tím, že si ji vezme on.

Stine ihned začala jednat. Krom neustálých „bojů“ s otcem Stely žádala několikrát o pomoc policii, tam ji ale odmítli s tím, že je to problematika barnevernu (tedy sociálního úřadu), nikoliv policie. Stine tedy kontaktovala barnevernet. A jak už to ve většině těchto případů v Norsku bývá, úřad okamžitě konal.

A to tak, že 26. srpna 2013 Stelu od otce odebrali a dal ji do pěstounské péče.

O pár dní později místní úřad barnevern Stine oznámil, že pokud se s bývalým přítelem nedomluví,

odeberou ji i starší dceru. Nechápala z jakého důvodu, když podmínky pro výchovu dětí má. S expřítelem byla ale dohoda nemožná, svou mladší dceru chtěla za každou cenu zpět. Sociální úřad tedy kontaktovala znovu. Bohužel opět bezvýsledně.

6. září 2013 si přijel barnevernet i pro Mariu. K jejich domu přijelo tehdy s pracovníky sociálky i mnoho policistů. Stine vzpomíná, že dcerka byla velmi vyděšená, po dohodě dostala týden, aby ji vysvětlila, co se děje. Odjela s ní k přátelům, kde se na chvíli obě cítily v klidu.

Pak ale přišel den, kdy musela Stine svou dceru odvézt do příslušného úřadu barnevernu a předat Mariu pracovníkům sociálky, věřila, že vše dobře dopadne a brzy si obě dcery odveze domů.

Je září 2015 a Stine stále své dcery nemá u sebe. Navíc ji teď čeká vězení za to, že fyzicky napadla šéfku místního barnevernu Kim Elisabeth Wiik. Obrátila se totiž na barnevern se stížností, že jedna z jejích dcer byla v pěstounské péči objevena v posteli nahá s dospělým mužem, též nahým. Paní Wiik ji odpověděla, že ta událost se stala proto, že to její dcera chtěla. Po té ji Stine napadla a přitěžující okolností bylo, že při napadení měla u sebe kladivo. Přesto, že ale pracovnice barnevernu neutrpěla žádná větší ani viditelná zranění Stine musela zaplatit pokutu ve výši 400 000,- NOK a nyní ji čeká 10měsíců ve vězení.

Nejvíc ji trápí, že Maria v pěstounské péči očividně trpí, pláče, že chce zpět k mamince, nejí, hodně už zhubla, což je vidět i na fotkách, které Stine pořídila na schůzkách. Maria také ve školce řekla své učitelce, že by chtěla být ptáčkem, aby mohla letět zpět k mamince. Na její prosby ale nikdo nereaguje. Stine se také obrátila na barnevern s žádostí, aby její dceři zajistili psychologickou pomoc, tam ji ale bylo řečeno, že to není třeba, že se vše spraví, až Maria nastoupí do školy.

Stine je zoufalá, cítí beznaděj, jeden soud o starší dceru se ji už podařilo vyhrát. Verdikt zněl, že barnevernet má předat Mariu zpět do péče matky. Bohužel se tak nestalo, sociální úřad si zřejmě dělá co chce, protože na rozsudek nereagoval, Mariu stále zadržuje ve své péči a případ dal znovu k soudu.

Více na: www.stopbarnevernet.com

https://www.facebook.com/CeskoVratmeDetiRodicum?fref=ts

https://www.facebook.com/BarnevernetStealsChildren?fref=ts

Autor: Jordanka Jirásková | úterý 29.9.2015
Zdroj: https://jordankajiraskova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=478590