9. 06. 2016 6:47:45
Čech Jan D. Andersen drží už čtvrtý den protestní hladovku za navrácení dcery, která je v tuto chvíli násilně držena v dětském domově. Nicol je 15 let, jasně se vyjadřuje, že chce k otci a je schopna se kvůli tomu sebepoškodit.
Vše začalo v květnu 2011, když se Jan zmínil o plísni v bytě. Pro dánské úřady to byl jasný signál k odebrání jeho dcery. Ta nejprve putovala do pěstounské péče (vystřídala dvě rodiny) a následně byla umístěna do dětského domova.

Později jako další důvod odebrání Nicol, pracovníci sociálky uvedli, že má její otec schizofrenii, to vše bez jakéhokoli lékařského posudku, prostě tak usoudili.

Jan strávil dva měsíce v českém vězení.

Loni se Nicol pokusila utéci na Moravu k babičce a získat tu ochranu před dánskými úřady, ale přestože má občanství České republiky, nikdo jí zde nepomohl. Nejprve byla umístěna do Klokánku, později vydána českými úřady zpět do Dánska a Jan Dzuik A. byl poslán do vězení. V olomouckém vězení strávil 2 měsíce, než požádal o vydání do Dánska, aby byl dceři blíže.

Čtvrtý den hladovky

Nicol si stále stěžuje na špatné zacházení v dětském domově a také nechápe, proč nemůže být s otcem. I proto ji navštívila česká konzulka z kodaňské ambasády. Opět ale bez výsledku. Jan už také oslovil 179 politiků nebo českou prezidentskou kancelář s žádostí pomoc, ta ale stále nepřichází, tak se rozhodl pro protestní hladovku.

Průběh hladovky popisuje na svém webu zde: http://protestni-hladovka.blogspot.cz/2016/06/hunger-strike-day-3-june-8-2016-denmark.html

Autor: Jordanka Jirásková | čtvrtek 9.6.2016 6:47
Zdroj: https://jordankajiraskova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=527392